Apparel Storage and Accessories
Wall-mounted or free-standing racks, hooks, and bags designed to store and organize apparel in an orderly manner.
Material
- (38)
- (1)
- (1)
- (71)
- (2)
- (1)
Product Type
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (10)
- (4)
- (13)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (21)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
Color
- (3)
- (2)
- (1)
- (72)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
Mounting
- (2)
- (28)
- (4)
- (3)
- (4)
- (16)
- (9)
- (25)
- (1)
No. of Compartments
- (30)
- (13)
- (15)
- (6)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
91
–
105
of
803
results
| Width (English) | 24 in. |
|---|---|
| Material | 16-gauge 304 Stainless Steel |
| Width (Metric) | 61 cm |
National Safety Apparel™ Enespro™ Cotton Flannel Hood Bag
Cotton flannel arc flash hood bag keeps arc flash hoods protected while not in use.
Pyramex Safety Products Glove Clip
Pyramex Safety™ Glove Clip keeps gloves handy by allowing users to clip gloves to belt loops or tool belts.
| Product Type | Glove clip |
|---|---|
| Size | Standard |
Ergodyne™ GloWear™ 8001 Arm and Leg Band
GloWear™ 8001 Arm and Leg Band features a button snap closure for easy attachment.
| Width (English) | 2 in. |
|---|---|
| Product Type | Arm/Leg Band |
| Length (Metric) | 61 cm |
|---|---|
| Length (English) | 24 in. |
| Material | Chrome-plated Steel |
National Safety Apparel™ Replacement Strap with Buckle for ArcGuard™ Suppression Blanket Storage Bag
Aramid Fiber webbing strap for ArcGuard™ blanket.
| Product Type | Strap |
|---|---|
| Size | Standard |
| Color | Black |
Ergodyne™ Arsenal™ 5143 General Duty Gear Backpack
Arsenal™ 5143 General Duty Gear Backpack is designed to keep gear and equipment clean, dry, and organized.
| Dimensions (L x W x H) | 15 x 8 x 19 in. (38 x 20 x 48 cm) |
|---|---|
| Size | 37 L |
| Material | 600D Polyester |
ZING™ Enterprises Eco Beard/Hair Net Dispenser, Clear Recycled Plastic with Hinged Lid
High quality dispenser.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
AK Bouffant/Bootie Dispenser
Dispense booties, bouffants, and other similarly sized apparel with ease. The AK Bouffant/Bootie Dispenser features a round, front-based center opening for easy removal of stored apparel and is available in two sizes.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
|---|---|
| Product Type | Apparel Dispenser |
| Thickness (English) | 0.125 in. |
| Color | Clear |
| Product Style | Hinged Lid |
| Material | PETG |
ZING™ Enterprises Eco Sleeve Guard Dispenser, Double, Clear Recycled Plastic with Hinged Lid
High quality dispenser.
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
AK Frock Dispenser
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More